Z výtvarných prací členů novoměstského výtvarného sdružení

Od 2. května do 6. června, denně kromě pondělí od 8 do 16 hodin, budou ve výstavní síni Muzea Boženy Němcové a Textilního muzea v České Skalici k vidění výsledky práce Skupiny neprofesionálních výtvarníků z Nového Města nad Metují.

Skupina neprofesionálních výtvarníků v Novém Městě nad Metují byla založena na jaře roku 1963. Sdružovala zájemce o kresbu, malbu, teorii umění a rovněž připravovala studující k talentovým zkouškám na výtvarné směry středních i vysokých škol. Za více než čtyři desetiletí činnosti tak provedlo sdružení výtvarnými školami celou řadu studentů.

Počet členů sdružení je nestálý, v současnosti osciluje kolem čísla patnáct. Věk členů je rozličný, a úroveň prací proto rozdílná. Činnost skupiny je v současné době zaměřena především na zachycování mizející původní lidové architektury a krajiny či restaurování památek, a to v celé naší oblasti Orlických hor a východních Čech. V zimních měsících spolupracují členové s novoměstským muzeem a zobrazují předměty z jeho depozitářů.

Ukázky prací – kresby, malby, oleje, akvarely, pastely, kombinované techniky i textilní výrobky – vystavuje skupina v různých městech, školách, domovech důchodců atd., účastní se malířských setkání, soutěží a výstav kolegů. Velkou výstavu připravili členové sdružení pro polské město Duszniky Zdrój a pochvalují si navázání spolupráce s francouzskou výtvarnou skupinou z okresu Baar (Alsasko).

Novoměstské výtvarníky vedl téměř 39 let akad. malíř Josef Ducháč, textilní výtvarník a velmi dobrý pedagog. Po jeho smrti pomáhala skupině akad. malířka Dana Holá-Charvátová, nyní stojí v jejím čele textilní grafik a desinatér Karel Vlček.

(Vlastimil Havlík)