Lidové oděvní součástky a drobné bytové textilie

Vážené nevěsty a jejich maminky, máte už ve výbavě připraveno 12 denních košil obyčejných, 6 ozdobnějších a 6 přepychových z batistu, 12 nočních košil obyčejných, dvanáctery šifónové spodky, šestery barchetové spodky, 12 nočních kabátků, 6 jednoduchých spodních sukní, 6 spodniček z barchetu, 3 spodničky do prachu, 2 tucty punčoch, 24 povlaků, 36 prostěradel, 2 prošívané pokrývky, 6 ubrusů, 3 tucty ubrousků, 3 damaškové soupravy? Dál ve výčtu už pokračovat nebudu, ale tím samozřejmě seznam nekončí. To vše a ještě mnoho dalšího, patří do výbavy „správné“ nevěsty. Ptáte se, odkud že mám tyto zaručené informace? No přece z časopisu Nová móda. Že ho neznáte? Aby ano, když je z roku 1889.

Ale už vás nebudu dál trápit. Já jsem vás jen chtěla pozvat na výstavu, která probíhá v Textilním muzeu TIBA v České Skalici ve výstavní síni Na chodbě a kde je právě část takové výbavy, která nesměla chybět žádné vdavekchtivé slečně, k vidění.

Dnešní maminky a slečny těžko po večerech vyšívají nástěnné kuchařky s mravoučnými nápisy jako například Čerstvá voda, zdraví nám dodá nebo Dobrá paní vždy vařívá, co manželi dobře chutnává. Málokterá z nás háčkuje rukavičky, vyšívá polštáře, kapesníčky nebo dečky, aby naše „výbava“ byla kompletní a nikdo nás nepomluvil. Já vím, že řeknete, kde na to má dnešní emancipovaná žena brát čas, ale přece. Přijďte k nám do muzea, kde se čas na chvíli zastavil a kde až do 16.6.2002 probíhá výstava Oděvní součásti a drobné bytové textilie ze sbírek Věry Sodomkové a Textilního muzea TIBA. Přijďte a nechejte se přenést o sto let zpátky do doby našich babiček a prababiček. Do doby kdy slova stres, spěch, televize byla neznámá a kdy ženy byly ochránkyněmi rodinného krbu a při svíčce nebo petrolejové lampě vznikala nádherná dílka ručních prací. Za shlédnutí určitě stojí všechny ty dečky, krajky, povlaky na polštáře, kabátky, živůtky, zástěry, límečky, přehozy přes postele, ručníky, utěrky, ozdobné pásy na poličky nebo už zmíněné nástěnné kuchařky. Každý kousek prošel šikovnýma rukama a je jedno jakou technikou byl vyroben. Jsou zde zastoupeny věci háčkované, vyšívané, pletené, šité nebo paličkované. A všechny mají své kouzlo a všechny jsou něčím unikátní. Někomu se mohou zdát naivní nebo neumělé, ale to záleží na každém z vás, jak se na ně bude dívat. Jsou dokladem doby, ve které vznikly a stojí za to si je prohlédnout a připomenout. A ani muži u nás nepřijdou zkrátka, mohou se podivovat starým šicím strojům, máme tu i žehličku na uhlí a k vidění jsou i oděvní součástky pánského šatníku.

Po shlédnutí výstavy si mnohý z vás vzpomene, že podobné věci má doma na půdě a už mu nebudou připadat jako harampádí na vyhození, ale získá k nim nový vztah. Vyndá je z krabice, opráší je, vypere a vdechne jim život tím, že je buďto s citem uplatní v moderně vybaveném bytě, využije je na oděvu a podobně. A ony budou zase krášlit, zdobit a sloužit, tak jak jim bylo souzeno v době, kdy vznikly.

Říkáte, že se určitě přijdete podívat? Tak to je moc dobře. Na chvíli se zastavte v každodenním shonu a s trochou nostalgie zavzpomínejte. V muzeu se na vás už těšíme.